Staff-Posting

Mesaje : 65
Data de inscriere : 07/02/2016

Sistemul de joc Empty
MesajSubiect: Sistemul de joc   Sistemul de joc Icon_minitimeLun Feb 15, 2016 6:21 pm

Regulament actualizat, incepand cu 12-ianuarie- 2021

• In functie de numarul echipelor inscrise , moderatorii programeaza etapele astfel incat toate echipele sa joace intre ele de 2 ori , odata in tur si odata in retur , odata avand calitatea de echipa gazda si odata calitatea de echipe oaspete. Avantajul echipei gazde este ca poate posta jucatorii titulari dupa echipa oaspete avand posibilitatea sa aleaga oponentii jucatorilor desemnati de cealalta echipa titulari.
  • Moderatorii decid in ce etape echipele au calitatea de gazda si in ce etape calitatea de oaspete
  • Fiecare echipa desemneaza cate 6 titulari pt fiecare etapa.
  • Reprezentantii fiecarei echipe posteaza titularii in topicul special creat cu minim 45 de ore inainte de inceperea etapei atunci cand echipa este oaspete si cu minim 21 de ore inainte atunci cand este gazda.
  • Deasemeni capitanii echipei gazda vor posta in topicul :"MECIURILE ETAPEI",meciurile , tinand cont de ordinea titularilor echipelor gazda si oaspete.
  • Ex....... tituar 1 echipa gazda - titular 1 echipa oaspete
  • .......... titular 2 echipa gazda - titular 2 echipa oaspete
  • Daca se depaseste termenul , la prima abatere echipa primeste avertisment , iar de la a doua abatere poate fi penalizata cu cate un punct.
  • Modul in care sunt desemnati jucatorii titulari este problema interna a echipei. Decizia finala o au reprezentantii echipei , moderatorii tinand cont numai de postarile lor.
  • Jucatorii nedesemnati titulari sunt considerati rezerve.
  • Rezervele pot schimba doar un jucator titular in orice moment al jocului.Jucatorii titulari nu pot schimba alti titulari si nici rezervele care au intrat sa joace.Modul in care este luata decizia schimbarii unui titular este problema interna a echipei dar ultimul cuvant este al reprezentantilor care trebuie sa anunte echipei adverse ce jucator este schimbat si cine-l schimba.
  • Daca in timpul unei partide un jucator se deconecteaza , celelalt jucator trebuie sa-l astepte minim 10 minute fara sa inchida masa.

• Meciurile incep la ora 21:00 din ziua in care este programata etapa.

Din cauza ca pot aparea diverse situatii neprevazute , este normal ca ora 21:00 sa fie oarecum orientativa(de ex: deoarece pe server nu exista ceas , pot aparea disensiuni daca ceasurile jucatorilor sunt decalate cu doar cateva minute sau unul din titulari nu apare si este nevoie de timp pentru schimbare...etc). Asadar se impune o perioada de asteptare minima. Deoarece experienta arata ca de multe ori reprezentantii echipelor nu au fost in stare sa stabileasca singuri aceasta perioada , o stabilesc eu. Cred ca 15 minute (sfertul academic) este suficient pentru ca reprezentantii echipelor sa ajunga la un acord. In cele 15 minute reprezentantii echipelor trebuie sa stabileasca :

• Cat timp se asteapta titularul care nu a aparut , peste cele 15 minute(se poate astepta mai mult de 15 minute doar cu acordul echipei adverse , daca echipa adversa nu doreste sa astepte mai mult de 15 minute , se va proceda dupa cum este mentionat mai jos) .
  • Daca titularul nu apare , tot in aceasta perioada trebuie anuntata rezerva care-l inlocuieste. Va rog sa stabilti inainte care este rezerva pentru ca jocul trebuie sa inceapa la 21:15 (daca adversarul nu si-a dat acordul pentru o perioada mai mare de asteptare).

AU APARUT UNELE PROBLEME OBIECTIVE IN CEEA CE PRIVESTE CONECTAREA TITULARILOR LA MASA DE JOC IN TIMPUL CELOR 15 MIN ALOCATE. PENTRU A EVITA CASTIGAREA UNEI PARTIDE PRIN NEPREZENTARE , TITULARUL PREZENT LA MASA , VA MAI ASTEPTA 5 MIN , TIMP IN CARE ECHIPA ADVERSA SA POATA FACE INLOCUIREA ,CHIAR DACA NU S-A ANUNTAT SCHIMBAREA IN PRIMELE 15 MIN. DACA REZERVA NU INTRA IN TIMPUL PREVAZUT, ECHIPA ADVERSA CASTIGA PRIN NEPREZENTARE LA MASA RESPECTIVA..

Cand se cere o schimbare, masa de joc se reface doar daca se schimba titularul echipei gazda .
SE VA PUTEA CEDA O PARTIDA , NUMAI DUPA CE S-A SCOS CEL PUTIN O PIESA , IN CAZ CONTRAR SE VA PIERDE CU 2 PUNCTE(MARTZ) . .
Partidele se joaca pe site-ul PLAYOK si trebuie sa respecte urmatorul sistem de joc :

SISTEM DE JOC.
1 Se vor forma minim 4 echipe și se va juca în sistem campionat (fiecare cu fiecare echipă de 2 ori, adică tur și retur, o dată gazde, o dată oaspeți).
2 Fiecare echipă va fi formată din MINIM 6 jucători.
3 Camera de joc: STAVANGER.
4 Setările mesei: publică şi cotată; timp de joc: 1/8 minute; lungime: 1; fără dublaj.
5 Linia se va puncta cu un punct si marţul cu 2 puncte.
6 Se joacă primul la 8.
7 Dacă unui jucător îi expiră timpul alocat mutării, celălalt va decide IN FUNCTIE DE SITUATIA DE PE TABLA DE JOC cum va puncta: rejucare, linie sau marţ în favoarea lui.
DACA ADVERSARUL A SCOS DEJA O PIESA SI I-A EXPIRAT TIMPUL NU SE VA PUTEA CERE MARTZ .
EXISTA CAZURI CAND UNUI JUCATOR II EXPIRA TIMPUL IN PRIMELE 5 MUTARI , UNDE CLAR EXISTA PROBLEME TEHNICE . IN ACEASTA SITUATIE CELALALT JUCATOR POATE CERE REJUCARE SAU LINIE .

8 Dacă un jucător părăseşte în mod voit sau nu masa de joc şi nu se întoarce în timpul limită admis (1 min.), jucătorul rămas la masă va decide (cu aprobarea căpitanului sau secundului) cum va puncta linia întreruptă: rejucare, linie sau marţ în favoarea lui.
DACA ADVERSARUL A SCOS DEJA CEL PUTIN O PIESA NU SE VA PUTEA CERE MARTZ .
Daca in timpul unei partide , pe site-ul PLAYOK apar probleme, ex;mai multi jucatori sunt deconectati in acelasi timp si nu se pot reconecta, partida se va rejuca .
9 În cazul în care masa este setată greșit, rezultatul obținut până în acel moment se anulează și partida va trebui repornită cu setările efectuate conform regulamentului (punctul 4).
10 . daca nu se da start in timp util si unul dintre jucatori este scos de la masa , acesta trebuie sa-si reocupe locul la aceeasi masa .

RECOMANDARI:
- fiecare jucator al echipei gazda sa contabilizeze rezultatul dupa fiecare linie
- jucătorul echipei gazdă dă „start” primul,pentru fiecare linie jucată.

- la fiecare linie sa fie prezent ca martor, cel putin cate un reprezentant al fiecarei echipe implicate in acel meci(rezerva sau coordonator)